For 1 år siden så meget helt anderledes ud:
- Jeg var netop blevet arbejdsløs
- Var single
- Og humøret var helt nede
Men nu er alt helt vendt rundt. Jeg har et rigtigt godt job, en fantastisk kæreste, som jeg elsker overalt på jorden og så er jeg bare GLAD.
Nogle gange må jeg knibe mig selv i armen for at tjekke at jeg ikke bare drømmer. For 1 år siden kunne jeg ikke se nogen vej ud af min situation, og jeg havde dage hvor det var svært at stå ud af sengen. Jeg lukkede mig inde i mig selv og kunne græde over de mindste ting.
Jeg takker virkelig venner og familie af hele mit hjerte for at de holdt mig ud og hjalp mig oven på igen.
Pga min situation sidste år valgte jeg at tage med mine forældre på ferie – alene. Det er nok ikke noget, jeg ville gøre den dag idag, men på det tidspunkt havde jeg bare brug for at komme væk fra DK og være sammen med nogle, som forstod mig og mit humør.
Her er et billede fra vores tur til Mallorca, som faktisk var super dejlig. Det er jo ikke tit man i min alder, tilbringer 1 uge sammen med sine forældre 24/7. Men det bragte os tættere sammen, og idag er jeg dem meget taknemmelig. Det var jo nok heller ikke sjovt for dem at have deres store datter med på ferie:-)
Indlægget blev lidt personligt, men jeg håber det går alligevel!


Hvor er det bare skønt, når tingene vender til det positive. Nogle gange må man bare have lov til at være heldig :)Jeg håber også selv, der snart sker noget ved min jobsituation, men holdt da op det er svært, når man er nyuddannet.
Ja, det er mega svært!! Jeg gik faktisk også ledig i 7 mdr. da jeg var nyuddannet. Det er ret frustrerende, når man bare gerne vil ud og vise, hvad man duer til.
Jeg krydser fingre for at heldet tilsmiler dig meget snart og du får drømmejobbet.
Mvh Tine
Hold kæft en skøn lille histore, undskyld mit sprog.
Det gør mig bare glad at høre.
Hvad skete der, jeg mener, hvad gjorde du?
Var det dig selv der pludselig samlede kræfter, eller var det én positiv hændelse, der pludselig førte flere med sig, eller hvad tror du selv?
Jeg synes det er rigtig spændende, det her med kriser og depressive perioder, og hvordan tingene vender.. om det er personen selv, omverdenen, tilfældigheder osv…
Uanset om du ikke vil dele mere, så TILLYKKE og godt gået. Dejligt at du er så glad, og at du så tydeligt værdsætter det, så kan man jo ikke andet end at unde dig det! 🙂
/Mia M
http://www.life-lust-loveliness.blogspot.com
Hej Mia M
Jeg tror jeg besluttede at tage chancer!!
På jobfronten valgte jeg at starte et netværk sammen med andre ledige fra min a-kasse. Det betød at jeg kom ud blandt andre i samme situation som mig, og så fik jeg kontakt til en masse firmaer. Lige pludselig blev jeg kaldt til en masse samtaler, og en af samtalerne førte heldigvis et job med sig – tilfædligvis drømmejobbet.
På kærestefronten valgte jeg at sige ja tak til en blind date, som min veninde havde sat op. Ikke noget, jeg normalt ville gøre. Men jeg er glad for at jeg valgte at sige ja, da jeg jo har fået verdens bedste kæreste ud af det.
Og inden for den samme måned havde jeg både job og kæreste:-)
Mvh Tine
Ja, det er nemlig meget frustrerende, men håber da jeg snart finder noget 🙂
Og tak 🙂
Skønt indlæg. Bare jeg kunne opleve lidt af det samme, tak!