Anmeldelse af Oriental Sushi

02.08.2010 af: Tine Kategori: Ikke kategoriseret

I lørdags var kæresten og jeg på Oriental Sushi i Odense. Stedet er egentlig mest kendt for deres orientalske buffet til ingen penge, men er for nylig begyndt at sælge sushi. Jeg havde set at de havde et åbningstilbud med -30% på sushi, så det måtte vi selvfølgelig lige tjekke ud.

Stedet i sig selv er meget lidt charmerende. Det er (over)pyntet med kinesisk/japansk pynt i alle mulige farver og materialer, og så minder indretningen mest om et tysk caferteria. Gæsterne er desværre også lidt derefter, fordi det er typisk familien Danmark, der besøger deres buffet. Ikke et ondt ord om træsko, mavetasker, jogginsæt osv., men det hører altså bare ikke til på en restaurant.

Sushi- menukortet er til at overskue, men der er det, der skal være. Dvs alle de gængse ruller og nigiri, men ingen særligt kreative indslag. Vi hoppede på nogle ruller samt tempurarejer med spicy sauce og blev absolut ikke skuffede. Sushien var vellavet, frisk og indbydende. Nogle ruller manglede dog lidt smag, men det var vist mere vores ganer end selve rullen. Med -30% endte vi med at betale under 500 kr for sushi i lange baner, tempurarejer og en flaske hvidvin.

Betjeningen kunne have været bedre. De havde ikke rigtigt styr på hvem, der tog sig af vores bord, hvilket betød at vi måtte spørge om regningen 3 gange. Men vi “blev venner” med bestyreren, for hun var meget interesseret i hvor vi ellers havde spist sushi. Faktisk virkede det lidt som om vi var de første sushi-kunder, så ivrig var hun for at tale med os om sushi. Hun fortalte bl.a. at deres sushi-kok havde en fortid fra Bar Sushi og Sushi Nu i Svendborg.
Og så fortalte hun at de skal til at køre konceptet med Running Sushi. Ret spændende synes jeg, for det mangler altså i Odense. Jeg har prøvet det i London for over 5 år siden, og regner med at besøge en i KBH om et par uger.

Jeg ved ikke hvor lang tid tilbuddet med -30% kører, men jeg kunne godt finde på at udnytte det igen – bare som take away, da restauranten altså er meget lidt romantisk.

Print Friendly, PDF & Email

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Kategorier