Going to…..

12.11.2010 af: Tine Kategori: Ikke kategoriseret

Meget snart er jeg igen på vej til Thailand!!

Har været dér 2 gange før – begge gange som voksen sammen med mine forældre og min lillesøster.

Første gang var det ren badeferie på Phuket, men anden gang tilbragte vi også et par dage på Riwer Kwai. Vi boede direkte på floden i nogle hytter på en tømmerflåde. Ret specielt, men også en kæmpe oplevelse. Vi havde ingen elektricitet og vandet i hanerne kom direkte fra floden. Så det blev ikke til de længste bade, da sådan noget flodvand, som kommer direkte fra bjergene er sindssygt koldt.

Vi havde en thailandsk guide og han tog os med ind i regnskoven, hvor vi fik lov til at besøge en lokal skole samt nogle munke. En kæmpe oplevelse, som jeg håber at kunne give videre til mine børn på et tidspunkt.

Denne gang skal kæresten og jeg først på 1 uges rundrejse, og derefter skal vi tilbringe 1 uge ved blåt vand og hvidt sand på Phuket.

Er allerede begyndt at tælle ned:-)

Print Friendly, PDF & Email

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Kategorier