Jeg har ikke de store cravings under graviditeten, men spiser for tiden rigtigt mange jordbær. Jeg er altid lidt småsulten om aftenen og forfalder derfor til jordbær – som jo heldigvis er bedre end slik og lignende.
Imorges var der rester tilbage fra gårsdagens jordbær-spisning, og de kom derfor på en gang yoghurt med lidt brun farin. Mums!
Og så læg lige mærke til alle vitaminpillerne!! Jeg har aldrig i mit liv spist så mange piller, som jeg gør nu. Som gravid skal man jo passe ekstra på sin krop og på spiren i maven, og derfor er det godt at tage det i pilleform.
Jeg tager dagligt et par vitaminpiller, en jernpille og en kalciumpille. Sidstenævnte fordi jeg ikke drikker mælk, og spiser særligt meget ost/smør. Livol har faktisk nogle rigtigt gode piller til gravide, så dem vil jeg absolut anbefale til andre ligesindede.


Jordbær er også en fantastisk dejlig spise! 🙂 Og hvor ser din morgenmad lækker ud.