Billedet er fra igår, hvor jeg var 29 + 6. Jeg har taget 6,5 kg på og er egentlig ret godt tilfreds med det. Det er både jordemoder og læge heldigvis også, så det er jo dejligt. Jeg håber jeg kan holde vægtstigningen på ca. 12 kg, men nu må vi se hvor hurtigt det går de sidste 10 uger:-)
Jeg lovede Christine en update på ammeundervisningen igår. Jeg havde jo en fordom om at vi skulle sidde i rundkreds med hver sin dukke. Men sådan var det heldigvis ikke! Vi (gravide + enkelte kommende fædre) blev bænket ved et bord, og så fortalte både sundhedsplejeske og jordemoder om hele amningsforløbet. Lige fra baby bliver lagt på brystet lige efter fødslen til hvordan og hvornår man stopper amningen. Fædrene fik også gode råd om aflastning, og vi kom igennem alt fra brystbetændelse til nedløbsstimulering. Faktisk blev jeg en del klogere om amning, og føler mig nu godt rustet til den tid begynder.
Dog er det hele stadig lidt svært at sætte sig ind i, men sådan tror jeg alle førstegangsfødende har det!


hehe, tak for opdateringen!
Tror det bliver godt at lære lidt mere om, især som førstegangsmor. Nu tænker jeg over det, ville de måske slet ikke være en dårlig ide at lege med dukker….. selvom jeg nok ville have svært ved at tage det seriøst
Hvor er du fin, og flot med vægtøgningen!
Jeg tror du har en god chance for at holde dig på max. 12 😀
Da jeg var gravid første gang havde jeg taget ca. 6 kg. på da jeg var 24 uger henne.. og jeg endte på ialt 12-13 kg.
Denne gang håber jeg at kunne holde mig på max. 10.. har 8 uger til terminen og har taget 7 kg. på.. så der er da håb, haha..
@ C
Tak:-)
Lad os håbe at vi begge kan holde vægten nede. Nu er der trods alt ikke så lang tid tilbage!