Jeg var et smut forbi Matas i fredags for at købe den “nye” Depend Cracked Effect neglelak. Jeg har nemlig set så mange flotte krakelerede negle, bl.a. her hos rijaH, at jeg måtte prøve det selv.
Men men men…. jeg må have gjort noget forkert!! For det ligner noget der er løgn! Der er godt nok en “cracked effect”, men den er ikke særlig køn. Hvad har jeg gjort forkert?


Prøv med et tykkere lag 🙂 Det virker nole gange med mere lak på børsten
Hmm ventede du med at lægge krakeler lakken på til den anden var tør? tror måske også du har lagt et for tyndt lag på? 😮
Jeg har den også, og der skal et rimelig tykt lag til. Så je tror, det er det der er gået galt. Laget har været for tyndt. Det er lidt træls 🙂
Emma
Nå, det var I rimeligt enige om!! Jeg må prøve et tykkere lag næste gang.
Tak, piger:-)
De andre har skrevet fornuftige ting mht. lakken, så vil jeg lige minde om brugen af overlak, det gør krakkeleringen kønnere, da det gør neglen blank.
@ Sacha: Overlakken er skam husket (du kan endda se at den er lagt frem), men det gav ingen mening at lægge overlak på den mislykkede krakelering;-)
De er ret fine 🙂
Det har stor betydning hvilken lak der ligger under cracked effect lakken. Hvis det er en mat lak, kan cracked effectk lakken have svært ved at "glide" på den og altså trække sig sammen. Det er i hvert fald min erfaring, at den ser meget forskellig ud afhængig af, hvilken lak der er underneden.
God fornøjelse!
@ Anonym: Underlakken er rimelig mat, så det kan da godt være jeg skal prøve med en mere shiny en. Og så et tykt lag cracked ovenpå!