For præcis 1 år siden, stod kæresten og jeg tæt omslyngede og kiggede på graviditetstesten med 2 tydelige streger. Jeg troede ikke helt på det, men efter yderligere 3 positive tests, gik det op for mig, at den nok var god nok. Vi skulle være forældre!
Min første tanke var frygt. For ville jeg nogensinde kunne klare graviditet, fødsel og moderskab. De to første ting gik heldigvis ok. Sidstenævnte er jeg stadig meget ny ud i. Jeg gør dog mit ypperste for at give min lille datter en opvækst fyldt med kærlighed og omsorg, og selvom hun nogle gange kan få mig helt derud, hvor jeg har lyst til at forsvinde fra jordens overflade (læs: fra den skrigende hidsigprop), så ville jeg ikke bytte det for noget.
At blive mor har virkelig lært mig om en ny slags kærlighed. Ubetinget kærlighed. En kærlighed, der overstiger alt. Selv den til den mand, jeg elsker over alt på jorden. Kærligheden til ham er dog også blevet større, for det knytter bare et ubeskriveligt bånd at blive forældre.
Jeg glæder mig til at se Sofia vokse op. Allerede nu er der sket så meget med hende, og det er slet ikke til at forstå at hun for mindre end 4 måneder siden stadig lå i min mave.


Vildt som tiden flyver ikk?! Min datter bliver et år på onsdag OMG!
Det er utroligt hvor hurtigt det går med de små pus!! Det er bare om at nyde tiden i fulde drag, for om lidt flytter de jo hjemmefra;-)
dejlig rørende indlæg-…. ja, det er også snart præcis et år siden at vores liv ændrede sig, fordi der lå en lille dude inde i maven. Men alligevel kan jeg slet ikke forstå at verden engang har fungeret uden ham!
Hvor er det bare dejligt at læse! Jeg glæder mig også ubeskriveligt meget til min lille pige kommer ud <3
Kære Tine
Sikke en dejlig lille trold du har:)
Du har vundet en masse lækre ting på min blog, så du skal lige være sød at sende din adr, så du kan modtage de lækre produkter.
Mange jule hilsner
Frk. Vilstrup
frkvilstrup.blogspot.com
@ Christine: Nej, hvad har man dog lavet inden man fik børn?!
@ Fru H-T: Det bliver så STORT!!
@ Mette: Ej, hvor dejligt. Jeg har skrevet min mail i dit kommentarfelt.
Hvor er det bare dejligt at høre 🙂