På opfordring fra Ida kommer hermed opskrift på nogle af julegodterne.
Baileyskugler: Ælt 200 g marcipan og ca. ½ dl Baileys sammen. Smag evt. til med mere Baileys. Tril til ca. 18 kugler og vend dem i smeltet mørk chokolade. Tril kuglerne i kakaopulver, mens de endnu er fugtige.
Baileys kan erstattes med kakao eller appelsinjuice, hvis man ikke vil bruge alkohol.
Mozartkugler: Skær en skive marcipan, sæt et lille stykke nougat på og rul det til en kugle. Overtrækkes med et tyndt lag smeltet mørk chokolade.
Jeg laver også altid nogle kugler uden nougat, da ikke alle kan li´ dette. Jeg har pyntet med dem uden nougat med hvid chokolade, så man kan kende forskel.
Luxustrøfler: 200 g nougat og 100 g mørk chokolade smeltes og røres sammen med 50 g smør. Trøffelmassen fordeles i papirkapsler og pyntes med fx chokolade knapper, mandler eller hele, ristede hasselnødder.
Sæt trøflerne i køleskabet indtil de er stivnet.
Enjoy!!


Lækkert! Tusind tak 🙂
Velbekomme!
Mums hvor ser de lækre ud… skal selv igang, men har liiige ventet lidt for ikke at få spist det hele inden julen.
Rgitig god weekend
Knus Karina